Jesienna praca w celu ochrony ogrodu przed szkodnikami

Prace jesienne

Ciąg dalszy. Zobacz początek w pierwszej, drugiej i trzeciej części …

Nawet jeśli w Twoim ogrodzie praktycznie nie było parcha, nie zostawiaj opadłych liści pod drzewem. Oprócz parcha zimują na nich patogeny wielu plam, mączniaka prawdziwego, kokomikozy. Poczwarki i motyle różnych ćm oraz kilku innych roślinożernych konsumentów – pożeraczy – są do nich przyczepione na zimowanie. Więc zbierz liście – i kompost. Ale nie zapomnij przykryć ich na wierzchu warstwą ziemi lub torfu, aby żaden z twoich wrogów nie wydostał się na powierzchnię.

Jesienią wybielić pień i podstawy dużych gałęzi specjalnymi farbami ogrodowymi. Nawiasem mówiąc, jeśli dręczą cię gryzonie, są wybielacze, do których dodaje się substancje, które je odstraszają. Jeśli nie ma zastrzeżonych produktów, zrób to sam. Weź 2 kg wapna, dodaj 1 kg gliny lub dziewanny i 0,5 kg siarczanu miedzi do dezynfekcji. Możesz obejść się bez wapna. Zrób mieszankę równych części tłustej gliny i dziewanny i aby odstraszyć zające, dodaj 100 g kreoliny lub łyżkę kwasu karbolowego do 10 kg mieszanki.

Kiedy wszystkie lub prawie wszystkie prace związane z chodzeniem po niezasienionym ogrodzie zostaną zakończone, wykop ziemię. Na jego powierzchni pod bryłami osiedlili się przodkowie przyszłych rodzin chrząszczy kwiatowych i gęsi; w warstwie górnej – ćmy, muszki żółciowe, ćmy, muszki czereśniowe, bąkowate pogłębiały się. Jednym słowem gleba jest wypełniona różnymi szkodnikami. Więc poluzuj to. Wielu znajdzie się w nieznanych im warunkach i zimą, a nawet przed zimą, umrą. Inni nie wydostaną się z głębin i też zginą. Krzewy agrestu i porzeczki, aby ćma nie drażniła następnego lata, spryskaj warstwą gleby 8-10 cm.

Podczas kopania sadzonek odrzucaj rośliny z poważnymi uszkodzeniami głównych korzeni przez raka bakteryjnego. Jeśli narośle raka występują tylko na korzeniach bocznych i jest ich niewiele, sadzonki nadają się do użytku. Odetnij tylko guzki i zanurz korzenie na 3-4 minuty w 1% roztworze siarczanu miedzi, a następnie spłucz wodą.

Niektóre z powyższych, jeśli pozwala na to pogoda, można wykonać we wrześniu-listopadzie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *