Jak wyhodować duże marchewki

Jak wyhodować duże marchewki

Aby wyhodować duże marchewki, należy wykonać przede wszystkim wczesny siew – gdy tylko stopnieje śnieg i można wejść do ogrodu. Przydatne jest przygotowanie łóżek do siewu marchwi jesienią, przed nadejściem chłodów. Niektórzy ludzie wykopują ziemię, aby żyzna warstwa miała 40 cm głębokości i stosują nawozy, ale nie obornik, ale zgniły kompost. Bruzdy wykonuje się za pomocą płaskiego noża, do którego wprowadza się kompost, posypuje ziemią i po wyrównaniu powierzchni gleby wysiewa się na wierzchu. Jest to próbny siew podzimny – mały rządek na najwcześniejsze marchewki. Nie zaleca się jednak siewu dużej ilości marchwi w ten sposób. Ale łóżka można wcześniej wypełnić kompostem – jesienią im wcześniej, tym lepiej, wtedy dokładnie zmielą, bo marchewki uwielbiają rosnąć na starym kompoście, a ze świeżego, a tym bardziej obornika, staje się brzydki.

 

Wczesną wiosną, w kwietniu, w przygotowanym jesiennym grządku bruzdy zasypiające zimą są nieco odnawiane i wysiewane są nasiona marchwi. Aby nie przerzedzać sadzonek, siej niezbyt gęsto i pamiętaj, aby później się przebić. Niektórzy amatorzy, aby nie przejmować się przełomem sadzonek, nawet podczas sadzenia, układają nasiona w rowkach w odległości 8 cm od siebie i pozostawiają odstęp między rzędami co 45 cm, ale w tym przypadku plony mogą być przerzedzane ze względu na zmniejszone kiełkowanie nasion i chociaż niektóre rośliny okopowe będą większe, łączny plon marchwi będzie znacznie niższy niż przy siewie zagęszczonym. Aby uzyskać duże marchewki, należy obficie podlewać w czasie upałów – raz w tygodniu.

Marchew zbiera się na początku października. W tym czasie często rośnie bardzo duże, poszczególne korzenie osiągają długość do 40 cm, mimo imponujących rozmiarów ich miąższ jest delikatny, doskonały smak. Te marchewki dobrze się trzymają. Warto zauważyć, że przynależność odmianowa ma również duży wpływ na wielkość roślin okopowych.

Niemniej jednak twoje własne nasiona są bardziej niezawodne, ale zakupione nawet na stacjach nasiennych często kiełkują znacznie gorzej niż własne. Powodem jest chyba to, że dobre kiełkowanie marchwi trwa tylko jeden rok, a następny znacznie spada i nie sposób odgadnąć, co nam sprzedają w opakowaniu. Dlatego podczas zbioru należy wybrać kilkanaście dobrych, równych korzeni marchwi na nasiona, typowych dla odmiany i umieścić je w piwnicy oddzielnie od jedzenia. Wiosną (połowa kwietnia) nie zapomnij o sadzeniu korzeni nasion w ogrodzie. Tylko upewnij się, że jądra innych odmian marchwi nie rosną w pobliżu (na przykład w pobliżu sąsiadów), w przeciwnym razie możesz uzyskać wynik negatywny – zapylenie krzyżowe, a będziesz musiał tylko zgadywać, co wyrośnie z takich mieszańców. Posadzona marchewka najpierw rozwija rozetę liści, następnie wyrzuca szypułkę, kwitnie i wkrótce wysiewa nasiona. Po zbiorze dobrze wysusz nasiona.

Jak wyhodować duże marchewki

Aby wyhodować duże marchewki, należy najpierw wykonać wczesny siew – jak tylko stopi się śnieg i będzie można wejść do ogrodu. Przydatne jest przygotowanie łóżek do siewu marchwi jesienią, przed nadejściem chłodów. Niektórzy kopią ziemię tak, aby żyzna warstwa miała 40 cm głębokości i stosują nawozy, ale nie obornik, ale zgniły kompost. Bruzdy wykonuje się za pomocą płaskiego noża, do którego wprowadza się kompost, posypuje ziemią i po wyrównaniu powierzchni gleby wysiewa się na wierzchu. Jest to próbny siew podzimny – mały rządek na najwcześniejsze marchewki. Nie zaleca się jednak siewu dużej ilości marchwi w ten sposób. Ale łóżka można wcześniej wypełnić kompostem – jesienią im wcześniej, tym lepiej, wtedy dokładnie zmielą, bo marchewki uwielbiają rosnąć na starym kompoście, a ze świeżego, a tym bardziej obornika, staje się brzydki.

 

Wczesną wiosną, w kwietniu, w przygotowanym jesiennym grządku bruzdy, które zostały wypełnione zimą, są nieco odnawiane i wysiewane są nasiona marchwi. Aby nie przerzedzać sadzonek, siej niezbyt gęsto i pamiętaj, aby później się przebić. Niektórzy amatorzy, aby nie przejmować się przełomem sadzonek, nawet podczas sadzenia, układają nasiona w rowkach w odległości 8 cm od siebie i pozostawiają odstęp między rzędami co 45 cm, ale w tym przypadku plony mogą być przerzedzane ze względu na zmniejszone kiełkowanie nasion i chociaż niektóre rośliny okopowe będą większe, łączny plon marchwi będzie znacznie niższy niż przy siewie zagęszczonym. Aby uzyskać duże marchewki, należy obficie podlewać w czasie upałów – raz w tygodniu.

Marchew zbiera się na początku października. W tym czasie często rośnie bardzo duże, poszczególne korzenie osiągają długość do 40 cm Mimo imponujących rozmiarów ich miąższ jest delikatny, doskonały smak. Te marchewki dobrze się trzymają. Warto zauważyć, że przynależność odmianowa ma również duży wpływ na wielkość roślin okopowych.

Niemniej jednak twoje własne nasiona są bardziej niezawodne, ale zakupione nawet na stacjach nasiennych często kiełkują znacznie gorzej niż własne. Powodem jest chyba to, że dobre kiełkowanie marchwi trwa tylko jeden rok, a następny znacznie spada i nie sposób odgadnąć, co nam sprzedają w opakowaniu. Dlatego podczas zbioru należy wybrać kilkanaście dobrych, równych korzeni marchwi na nasiona, typowych dla odmiany i umieścić je w piwnicy oddzielnie od jedzenia. Wiosną (połowa kwietnia) nie zapomnij o sadzeniu korzeni nasion w ogrodzie. Tylko upewnij się, że jądra innych odmian marchwi nie rosną w pobliżu (na przykład w pobliżu sąsiadów), w przeciwnym razie możesz uzyskać wynik negatywny – nadmierne zapylenie, a będziesz musiał tylko zgadywać, co wyrośnie z takich mieszańców. Posadzona marchewka najpierw rozwija rozetę liści, następnie wyrzuca szypułkę, kwitnie i wkrótce wysiewa nasiona. Po zbiorze dobrze wysusz nasiona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *