Drewniana altana – zrób to sam

Na każdej prywatnej działce powinno znajdować się miejsce, które pozwoli Ci dobrze wypocząć, poczuć komfort i przytulność. Najczęściej rolę takiego miejsca pełni altanka . Latem chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem przed natrętnymi spojrzeniami sąsiadów.

 

Altany występuje w dwóch wersjach: otwartej i zamkniętej. Altany zamknięte to konstrukcje wykonane z drewna lub cegły. Okna takich altanek są zamknięte i zimą w nich nie jest zimno, deszcze i wiatry nie są straszne. Otwarta wersja altanki to model letni. Jeżeli taka altana wyposażona jest w moskitierę to może stać się idealnym miejscem na letnie wakacje.

W przypadku chęci zbudowania drewnianej altanki własnymi rękami przede wszystkim należy się zdecydować na miejsce jego przyszłej lokalizacji. Gleba w takim miejscu powinna być dostatecznie gęsta, a podłoże płaskie. Następnie musisz zdobyć odpowiednie narzędzie. Dość ważnym aspektem w procesie planowania altanki jest jej wielkość. Ważne jest, aby przemyśleć to dokładnie z wyprzedzeniem, aby później nie żałować, że altanka okazała się wyjątkowo mała.

Aby położyć fundament pod przyszłą altankę , należy usunąć górną warstwę gleby, a tym samym unikanie nadmiernego gromadzenia się wilgoci. Po zakończeniu układu konstrukcji możesz rozpocząć porządkowanie fundamentu kolumnowego. Jest to taki fundament, który będzie optymalny w tym przypadku, ponieważ waga altany jest stosunkowo niewielka.

Kolumny fundamentu należy zanurzyć na głębokość zamarzania gruntu, a mogą być wykonane z kamienia, drewna lub cegły. Najważniejsze jest, aby dokładnie upewnić się, że zainstalowane kolumny są zainstalowane równomiernie i nie mają odchyleń. Po zamontowaniu kolumn fundamentu należy położyć na nich drewnianą belkę o wymiarach 10×10 centymetrów, która posłuży jako podstawa do przyszłej altany. Wzdłuż obwodu podstawy należy zamocować słupki pionowe, które w górnej części powinny mieć nacięcia do mocowania. Następnie na ziemi należy złożyć ramę dachu altany: drewniane belki są połączone pośrodku, a na ich krawędziach powinny znajdować się nacięcia, które następnie wejdą do już zainstalowanych drewnianych słupków. Po zamontowaniu ramy dachowej, jej górna część może być wykonana z łupka, gontów lub innego pokrycia dachowego.

Na podłogę altany najlepiej jest zastosować równą i gładką belkę. Ściany altany powstają według własnego uznania – mogą być kratowe lub solidne. Po złożeniu wszystkich głównych części altany należy je pomalować farbą akrylową.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *