Drewniana altana – zrób to sam
Na każdej prywatnej działce powinno znajdować się miejsce, które pozwoli Ci dobrze wypocząć, poczuć komfort i przytulność. Najczęściej rolę takiego miejsca pełni altanka . Latem chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem przed natrętnymi spojrzeniami sąsiadów.
Altany występuje w dwóch wersjach: otwartej i zamkniętej. Altany zamknięte to konstrukcje wykonane z drewna lub cegły. Okna takich altanek są zamknięte i zimą w nich nie jest zimno, deszcze i wiatry nie są straszne. Otwarta wersja altanki to model letni. Jeżeli taka altana wyposażona jest w moskitierę to może stać się idealnym miejscem na letnie wakacje.
W przypadku chęci zbudowania drewnianej altanki własnymi rękami przede wszystkim należy się zdecydować na miejsce jego przyszłej lokalizacji. Gleba w takim miejscu powinna być dostatecznie gęsta, a podłoże płaskie. Następnie musisz zdobyć odpowiednie narzędzie. Dość ważnym aspektem w procesie planowania altanki jest jej wielkość. Ważne jest, aby przemyśleć to dokładnie z wyprzedzeniem, aby później nie żałować, że altanka okazała się wyjątkowo mała.
Aby położyć fundament pod przyszłą altankę , należy usunąć górną warstwę gleby, a tym samym unikanie nadmiernego gromadzenia się wilgoci. Po zakończeniu układu konstrukcji możesz rozpocząć porządkowanie fundamentu kolumnowego. Jest to taki fundament, który będzie optymalny w tym przypadku, ponieważ waga altany jest stosunkowo niewielka.
Kolumny fundamentu należy zanurzyć na głębokość zamarzania gruntu, a mogą być wykonane z kamienia, drewna lub cegły. Najważniejsze jest, aby dokładnie upewnić się, że zainstalowane kolumny są zainstalowane równomiernie i nie mają odchyleń. Po zamontowaniu kolumn fundamentu należy położyć na nich drewnianą belkę o wymiarach 10×10 centymetrów, która posłuży jako podstawa do przyszłej altany. Wzdłuż obwodu podstawy należy zamocować słupki pionowe, które w górnej części powinny mieć nacięcia do mocowania. Następnie na ziemi należy złożyć ramę dachu altany: drewniane belki są połączone pośrodku, a na ich krawędziach powinny znajdować się nacięcia, które następnie wejdą do już zainstalowanych drewnianych słupków. Po zamontowaniu ramy dachowej, jej górna część może być wykonana z łupka, gontów lub innego pokrycia dachowego.
Na podłogę altany najlepiej jest zastosować równą i gładką belkę. Ściany altany powstają według własnego uznania – mogą być kratowe lub solidne. Po złożeniu wszystkich głównych części altany należy je pomalować farbą akrylową.