Aluminium walcowane – wysokie walory użytkowe

Aluminium walcowane – wysokie walory użytkowe i użytkowe

Nie bez powodu mówi się, że aluminium to metal XXI wieku. To stwierdzenie jest niewątpliwie prawdziwe, ponieważ nie sposób wyobrazić sobie przemysłu bez użycia aluminium. Wyroby aluminiowe i aluminium walcowane mocno wkroczyły w nasze życie ze względu na swoje właściwości użytkowe – trwałość, wysoką odporność na korozję, dostateczną wytrzymałość mechaniczną oraz estetyczny wygląd (w XVIII wieku używano go nawet do wyrobu biżuterii). Brak różnych szkodliwych zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, sprawia, że ​​aluminium jest atrakcyjne we wszystkich dziedzinach inżynierii mechanicznej i walcowania metali. Najszersze zastosowanie aluminium stwierdzono w przemyśle walcowania metali. Aluminium jest najtańszym metalem nieżelaznym, mimo że jest poszukiwany w prawie wszystkich obszarach ludzkiej działalności.

 

Główne rodzaje walcowanego aluminium to blachy aluminiowe o różnych wymiarach i hartowaniu, rury aluminiowe wyciskane, blachy aluminiowe (przemysł motoryzacyjny i spożywczy), folia aluminiowa oraz pręty aluminiowe. Również do produkcji różnego rodzaju wyrobów walcowanych, w tym prętów, stosuje się stopy aluminium z miedzią i brązem, głównie ze względu na niewystarczającą wytrzymałość mechaniczną czystego aluminium. Wszystkie stopy aluminium są warunkowo podzielone na stopy do obróbki plastycznej i odlewnicze, a także w ramach tego podziału na stopy o niskiej, wysokiej i średniej wytrzymałości, stopy do kucia, stopy żaroodporne, stopy aluminium o zwiększonej ciągliwości itp. Pręt aluminiowy dzieli się również na utwardzane i starzone naturalnie, hartowane i sztucznie starzone, miękkie (wyżarzane), o normalnej wytrzymałości i podwyższonej wytrzymałości, a także bez obróbki cieplnej (przez prasowanie na gorąco). Odlewanie kształtów – okrągłych, sześciokątnych i kwadratowych.

Pręt aluminiowy to wysoce wyspecjalizowany produkt. Jego głównym zastosowaniem jest produkcja drutu aluminiowego oraz w przemyśle motoryzacyjnym podczas spawania jako dodatek. Okrągły pręt wykonany z aluminium i stopów jest często używany do spawania wyrobów wykonanych z aluminium, mosiądzu, brązu lub miedzi w atmosferze obojętnej (argon). Jego głównymi zaletami technicznymi i eksploatacyjnymi są plastyczność, wysoka przewodność cieplna, niski ciężar właściwy i wysokie właściwości antykorozyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *