Aby drzwi nie skrzypiały

 

Aby drzwi nie skrzypiały

Dlaczego czasami zdarza się, że niektóre drzwi skrzypią obrzydliwie? Przyczyną pisku jest to, że początkowo popełniono błąd podczas montażu drzwi: w zdecydowanej większości zawiasy drzwi są zamocowane nieprawidłowo. Jeśli zrobisz wszystko dobrze, drzwi prawie nigdy nie skrzypią i nie ma obaw o smarowanie.

Zawiasy drzwi są zwykle ustawione w ten sposób. Do ościeżnicy mocowane są pół-pętelki z trzpieniem (osią), a do skrzydła drzwi półpętle z otworem (miseczką). Okazuje się więc, że po nasmarowaniu cały olej spływa po sworzniu i wypływa – jego krople widoczne są na półpętli. Drzwi zaczynają skrzypnąć, w efekcie trzeba je ponownie zdemontować (czy da się to zrobić, a kiedy są metalowe, ciężkie?) A zawiasy należy nasmarować. Lub wywierć w nich otwory, aby wprowadzić olej. Jednak instalując nowe drzwi, naprawiając lub wymieniając zawiasy, możesz zrobić odwrotnie: założyć półpętlę ze szpilką na drzwi, a półpętlę z otworem (miseczką) założyć na ościeżnicę. Wszystko! Jest tyle samo pracy, ale korzyści …

Przed osadzeniem drzwi w szybie należy upuścić kilka kropel oleju (można wcisnąć dowolny smar, na przykład smar) i zawiesić drzwi. Kołek wchodzący do szyby wepchnie olej w szczelinę – cała oś będzie się w oleju obracać. Olej nie wypływa ze szkła – utrzymuje się bardzo długo. I znowu czas na skrzypnięcie, nie ma problemu: lekko unosząc drzwi (wygodnie siekierą), musisz wlać kilka kropli oleju w szczelinę między półpętlami. Olej spłynie do kubka wzdłuż szczeliny, pozostanie tam i nasmaruje pętlę przez długi czas. Możesz też umieścić kawałek miękkiego ołówka w szczelinie między półpętlami: pętle zmielić go na proszek podczas pracy (otrzymasz smar grafitowy), a skrzypienie ustanie.

 

I więcej porad. Dopóki zawiasy nie zostaną ustawione i nie leżą na stole (ale można też na zdemontowanych drzwiach), bardzo przydatne jest trochę z nimi popracować: skrócić trzpień dolnej pół pętli o 2-3 mm (odciąć piłką do metalu). Ułatwi to znacznie zawias drzwi, ponieważ koniec górnego sworznia wszedł już w półpętlową miseczkę, a dolny jest teraz wygodny do kierowania – nie ma potrzeby łączenia dwóch kołków z miseczkami naraz. A to jeszcze nie wszystko. Spiłuj końce obu kołków w stożek: metal jest miękki, łatwo się układa. Z takim stożkiem o wiele łatwiej i szybciej dostać się do miseczki z półpętli.

Jeśli drewniane (nie ciężkie) drzwi opadły, to aby je podnieść, zwykle między półpętlami umieszczana jest metalowa podkładka. Możesz znaleźć kawałek polietylenu, fluoroplastiku o odpowiedniej grubości (wygodnie jest użyć zakrętki od butelki) i wyciąć z niego pierścień spryskiwacza bez cięcia. Następnie podnieś drzwi i załóż pół pętli na kołek. Teraz nie dotknie progu, a pisk ustanie na zawsze (do momentu zużycia podkładki).

  • Jeżeli jesteś zainteresowany układaniem płytek to polecam zapoznać się z informacjami na stronie pod linkiem. Myślę, że odkryjesz coś nowego w tym starożytnym sposobie dekorowania naszych przestrzeni życiowych i roboczych.
  • Myślę, że jeśli zamówisz remont mieszkania pod klucz, to nie skrzypną żadne drzwi. Dotyczy to również wielu innych drobiazgów, które są brane pod uwagę przez profesjonalnych konstruktorów. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz łącze do zasobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *